Čínský herbář
Čeština

Reishi pro zdraví trávicího traktu

Tato houba je dobře známá hlavně v Asii, kde je využívána po staletí tradiční čínskou medicínou k léčbě mnoha nemocí. Její účinky jsou potvrzovány i vědecky. Je tak prokázáno, že má pozitivní vliv na imunitní systém, celkově posiluje, tedy i psychiku, snižuje oxidační stres a hladinu cholesterolu, působí tak jak prevence proti degeneraci organismu a civilizačním nemocem. Umí též zabíjet rakovinné buňky a infekční patogeny. 

 

reishi_trávicí trakt

V této studii autoři sledovali vliv Reishi na trávicí systém jako celek. Pokusným krysám podávali vysokotučnou dietu s 5% vodným extraktem, který obsahoval buď Reishi, nebo „samonatrvávenou“ Reishi po dobu 3 týdnů. Normálně by u takových myší došlo k nárůstu koncentraci lipidů, to se však nestalo, tj. myši neměly zvýšený cholesterol v krvi. Navíc se ve střevě snížila koncentrace sekundárních žlučových kyselin, jako kyselina lithocholová a deoxycholová, které jsou karcinogenní, mohou tedy výrazně přispět k rozvoji rakoviny v trávicím traktu. Podávaná Reishi také reguluje složení střevní mikroflóry, která je důležitá nejen pro zdraví střeva, ale celého organismu. Mikroflóra dokonce ovlivňuje i náš mozek, psychiku. Při podávání Reishi se snížily počty Clostridium coccoides a Clostridium leptum ve střevním mikroflóře. Tyto bakterie se podílejí na produkci sekundárních žlučových kyselin. Naopak se zvýšila koncentrace mucinu a propionátu, které mají na střevo ochranný vliv. Také se zvedly hladiny IgA, což je slizniční imunoglobulin, který je nutný pro zabránění vstupu bakterií skrze sliznice do těla.

Je tedy vidět, že Reishi působí na trávicí trakt komplexně. Je prevencí vzniku rakoviny střeva, neboť redukuje počty střevních bakterií, které produkují sekundární žlučové kyseliny, podporuje tvorbu ochranných prvků (mucinu…), a zvyšuje i slizniční imunitu.

 

Yang Y, Nirmagustina DE, Kumrungsee T, Okazaki Y, Tomotake H, Kato N.Feeding of the water extract from Ganoderma lingzhi to rats modulates secondary bile acids, intestinal microflora, mucins, and propionate important to colon cancer. Biosci Biotechnol Biochem. 2017 Jun 29:1-9.