Čínský herbář
Čeština

Reishi proti zánětu a ochraně nervového systému

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je jednou z nejznámějších a nejužívanějších medicinálních hub. Jedná se o dřevokaznou chorošovitou houbu s dlouho historií využití v tradiční čínské medicíně. V historických dobách s ní byl léčen pouze císař a jeho nejbližší rodina. O Reishi je ve starých spisech psáno, že je to elixír dlouhověkosti i nesmrtelnosti. V posledních desítkách let proběhlo tisíce studií, které zjišťovaly jak složení, tak účinky Reishi. Dostupná data dokazují, že Reishi zlepšuje fungování imunitního systému, snižuje cholesterol a cukr v krvi, omezuje oxidační stres, posiluje fyzickou kondici, ničí nádorové buňky i mnohé  infekční  patogeny.

Nervovy-system

V této studii se autoři snažili zjistit, zda je Reishi účinná také jako ochránce nervového systému. Ke svému pokusu využili luciduminy extrahované z Reishi. Podařilo se jim získat 12 luciduminů. U 7 z nich se prokázalo, že mohou ochránit nervový systém. Luciduminy byly testovány na kultuře připravené z nervových buněk, ke kterým byla přidána látka, které vede k jejich poškození, umírání. Přidání vybraných luciduminů nevedlo ke snižování počtu buněk, byla uchována životaschopnost nervových buněk, a to minimálně 70%, u některých se zvýšila životaschopnost na 126 %.

Některé luciduminy pak také měly protizánětlivé účinky, které se testovaly na imunitních buňkách, makrofázích, které byly aktivovány, aby zvýšily zánět. To je také prospěšné, pokud dojde k poškození mozku. Každé poranění je provázeno zánětem, který může dále poškodit nervovou tkáň.

Studií se tedy podařilo prokázat, že složky Reishi mají ochranný vliv na nervový systém. Chrání buňky před poškozením pro ně toxickou látkou a také snižují zánět. To by mohlo být prospěšné i pacientů např. s degenerativním onemocněním mozku, se záněty v nervové soustavě atd.

Lu SY, Peng XR, Dong JR, Yan H, Kong QH, Shi QQ, Li DS, Zhou L, Li ZR, Qiu MH. Aromatic constituents from Ganoderma lucidum and their neuroprotective and anti-inflammatory activities. Fitoterapia 2019 Feb 11.