Čínský herbář
Čeština

Shiitake odstraňuje z přírody syntetické hormony

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je jednou z celosvětově nejznámějších hub. Jedná se o saprofytickou houbu, živiny získává ze stromu, na kterém roste. Houba je nedílnou součástí asijské kuchyně. Má velmi výraznou a lahodnou houbovou chuť a vůni. Ale to není všechno, Shiitake je po tisíce let v tradiční čínské medicíně využívána jako léčivo, elixír života. I současné vědecké a klinické studie dokládají, že Shiitake má farmakologické účinky. Moduluje aktivitu imunitního systému, snižuje oxidační stres, hladinu lipidů a cukrů v krvi. Působí též protirakovinně a protimikrobiálně. Zkrátka může pomoci s mnoha problémy.

priroda

Ačkoli již proběhlo mnoho studií, stále probíhají další, které odhalují nové a nové možnosti využití Shiitake.

Shiitake není prospěšná jen přímo. Mám mnohem širší pole působení. Houby jsou schopné absorbovat do sebe mnohé látky, které nemají v přírodě co dělat. Jedná se o látky, které znečišťují prostředí, v němž žijeme. To samozřejmě nepřímo ovlivňuje i naše zdraví.

V posledních letech je problémem to, že se v přírodě, tedy i vodě hromadí i hormony, které mohou negativně ovlivnit živočichy v ní žijící. Je otázkou, jaký vliv mohou mít pak i na nás. Je tedy důležité tyto látky odstraňovat.

Autoři využili Shiitake k odstranění 17alfa-ethynylestradiolu a testosteron. Kultivovali Shiitake v médiu, ke kterému přidali také 17alfa-ethynylestradiol a syntetický testosteron. Vyhodnocovali, jaké množství obou testovaných látek je Shiitake schopná do sebe „nasát“ a degradovat, tj. rozložit na neaktivní látky. Bylo zjištěno, že v extraktu z hub bylo nalezeno 2,97 mg nedegradovaného testosteronu/g sušiny. Do pěstebního substrátu bylo přidáno 50 mg testosteronu, což je vysoká dávka, pokud byly přidávány dávky 25 mg, nenašli vědci žádnou stopu testosteronu. Shiitake je degradovala. V případě 17alfa-ethynylestradiolu využili do kultivačního média dávky, které se běžně podávají v klinické praxi pacientkám. Při dávce 100 i 200 µg/250 ml nebylo po estradiolu ani stopy. Byl rozložen na mnohem menší molekuly, které již nemají charakter hormonů a neovlivňují procesy v těle.

Pokusem se vědcům podařilo zjistit, že Shiitake je účinná v degradaci endokrinních disruptorů, které se kumulují v životním prostředí, a mohla by tak být využívána k dekontaminaci. 

Muszyńska B, Żmudzki P, Lazur J, Kała K, Sułkowska-Ziaja K, Opoka W. Analysis of the biodegradation of synthetic testosterone and 17α-ethynylestradiol using the edible mushroom Lentinula edodes. 3 Biotech 2018 Oct; 8(10):424.