Čínský herbář
Čeština

Shiitake proti bakteriální nemoci rajčat

Více je však využívána jako lék, a to např. v rámci tradiční čínské medicíny. Tou je využívána více než 2000 let. Krom tradiční medicíny se jí věnuje i medicína „západní“. Jsou prováděny pokusy a klinické studie, které přinášejí důkazy o tom, že Shiitake dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, je antioxidantem, je prevencí proti vzniku civilizačních nemocí, snižuje hladinu lipidů v krvi, působí proti mnoha typům rakovin i infekčním patogenům.

 

tomatoes_health

 

Shiitake je tedy pro člověka velmi prospěšná, ale její využití je mnohem širší. Může se využít k ochraně hospodářských plodin. V této studii se vědci věnovali nemocem rajčat, které se projeví tvorbou fleků a jsou způsobeny Xanthomonas campestris, což je bakterie vyžadující k růstu kyslík (aerobní) s buněčnou stěnou s liposacharidy, tj. gram negativní. Bakteriím se nejlépe daří v letních teplotách a vyšší vlhkosti. Bakterie poškozuje plody, které jsou neprodejné, a také snižuje výnosy. Proti této bakterii jsou vyvíjeny mnohé postřiky, které jsou na bázi chemikálií. Je však tlak na to, aby se našla jiná možnost, a to biopesticid, tedy přírodní pesticid, který by ničil bakterii a nezatížil životní prostředí. Jednou z vybraných přírodních možností představuje i Shiitake, u které byly prokázány antibakteriální účinky. Z mycelií byl vytvořen extrakt, který byl využit proti bakterii. Při pokusech v laboratořích, kdy byl nasprejován na nemocné rajče, byl extrakt velmi účinný, dokázal omezit růst bakteriální kolonie. Nedošlo k dalšímu rozsevu fleků po rajčeti. Naneštěstí se tento efekt nedostavil ve venkovních podmínkách. Navíc se ukázalo, že má extrakt i fytoxicitu ve vyšších dávkách, byl tedy pro rostliny škodlivý. Dalšími pokusy bylo prokázáno, že za tímto toxickým efektem stojí kyselina oxalická, pokud je tato z extraktu odstraněna, je vyroben bezpečný biopesticid proti Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria. Tímto extraktem mohou být ošetřena i semena rostlin, která také mohou být bakterií napadena. Aplikace nemá vliv na růst a plodivost rostliny.

Pokusy ukazují, že extrakt z Shiitake je účinný v eliminaci bakterií napadajících zeleninu, v tomto případě rajčata, Xanthomonas campestris pv. Vesicatoria. Účinnost a bezpečnost extraktu je zvýšena odstraněním kyseliny oxalické.

 

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0261219416302010