Čínský herbář
Čeština

Shiitake proti bakteriím způsobujícím periodontitidu a zubní kaz

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je jedna z nejpopulárnějších hub, a to celosvětově. Shiitake pochází z Asie, kde je součástí nejen gastronomie, díky své chuti a výrazné houbové vůni, tak tradiční čínské medicíny, která ji využívá k léčení mnoha nemocí. Současné studie dokládají, že Shiitake se zapojuje do aktivace imunitního systému, metabolismu lipidů, tj. snižuje tuky v krvi, stabilizuje glykémii, snižuje oxidační stres, zabíjí nádorové buňky i mnohé patogenní mikroorganismy.

zubní kaz

V této studii se autoři zaměřili na to, zda je možné využít Shiitake i proti bakteriím, které stojí za periodontitidou a zubním kazem. Periodontitida je zánět dásní a závěsného aparátu zubu, které vede k otoku dásní, krvácení z dásní, bolestem a také k viklání zubů a jejich vypadávání. Je způsobena bakteriemi, které se množí v zubním plaku na povrchu zubů a dásní. Tyto bakterie také způsobují zubní kaz, kdy naruší sklovinu a dostávají se hlouběji do zubu. To vyvolává bolesti a je nutné zub léčit, tj. odvrtat a zaplombovat. Periodontitida a zubní kaz je preventabilní, tj. je možné mu předejít, a to hlavně důslednou ústní hygienou. Mnoho lidí však nemá schopnosti dodržet kvalitní hygienu, tj. starší lidé, děti. Pacienti oslabení, nemocní, imunosuprimovaní, po ATB terapii mohou mít narušenou mikroflóru v ústech a jsou náchylnější ke vzniku zánětů dásní a kazu.

Vědci využili extrakty z Shiitake proti nejdůležitějším patogenním bakteriím, které se podílejí na zubním kazu, tj. Fusobacterium nucleatum, Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Prevotella intermedia a Porphyromonas gingivalis.

Ukázalo se, že přidání extraktu z Shiitake k bakteriálním kulturám vedlo k omezení životaschopnosti těchto bakterií. Byla hledána minimální inhibiční koncentrace extraktu, tj. koncentrace, která zamezí dalšímu množení bakterií v kultuře. Jednalo se velmi nízkou dávku, a to 3,12 μg/ml. Tato dávka působila na všechny bakterie krom Fusobakterie, stačí však zvýšit dávku na 12,5. Po 2 hodinách po dávce 3,12 nebo 12,5 již nedochází k dalšímu množení bakterií.

Autoři tedy prokázali, že extrakty z Shiitake negativně působí na bakterie, které se podílí na vzniku periodontitidy a zubního kazu. I v malých koncentracích jsou účinné. To by se mohlo využít ve stomatologii, ke zlepšení produktů ústní hygieny, např. by se mohlo uvažovat o přidání houby k zubním pastám, do ústní vody atd.

Sharma S, Prakash S. To detect the minimum inhibitory concentration and time-kill curve of shiitake mushroom on periodontal pathogens: An in vitro study. 
J Indian Soc Periodontol 2019 May-Jun; 23(3):216-219.