Čínský herbář
Čeština

Shiitake proti rakovině

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je dřevokazná houba, která je v současné době rozšířená a komerčně pěstovaná po celém světě. Je po ní velká poptávka. Je totiž velmi chutná a má velmi silnou houbovou vůni a je nepostradatelná v asijské kuchyni. Tím její využití nekončí. Po dlouhá staletí je využívána také jako léčivka. Historické herbáře tradiční čínské medicíny ji popisují jako houbu dlouhověkosti či elixír života. Současné studie se věnují ověřování účinků Shiitake. Podařilo se zjistit, že Shiitake zlepšuje funkce imunitního systému, mírní patologické záněty a posiluje obranyschopnost, působí protinádorově, snižuje hodnoty krevních tuků a cukru, je silným antioxidantem a zabíjí mnohé patogeny.

SHIITAKE-buena

V této studii se autoři věnovali hlavně protinádorovým účinkům. Ty se testují na buněčných kulturách vytvořených z různých typů nádorových buněk. Nádorová onemocnění se stávají velkým problémem, pacientů stále přibývá, a i přes pokroky v léčbě je stále mnoho pacientů, kteří nemoci podlehnou.

V tomto případě autoři zvolili buňky rakoviny prsu a slinivky, tedy o nejčastější typ nádoru u žen a nejagresivnější nádor vůbec.

K buněčným kulturám se přidával extrakt z houbových mycelií a testovalo se také, zda přidání Wasabi zvýší účinnost Shiitake.

Nádorové buňky se v kultuře rychle množily a vytvářely buněčnou masu. To se však změnilo po přidání extraktu. Nádorové buňky se přestaly množit, došlo totiž k zablokování buněčného cyklu. Jedná se o sled dějů, které musí v buňce proběhnout, aby se mohly rozdělit. Navíc se mnohé buňky staly apoptotickými, tj. procházely apoptózou, která končí buněčnou smrtí. Kombinace obou látek byla účinnější než látky samotné.

Autoři také Shiitake a Wasabi testovali na imunitní buňky, zda jsou pro ně také cytotoxické jako pro ty nádorové. To se nepotvrdilo. I vyšší dávky, které zabily nádorové buňky, snášely imunitní buňky bez problémů.

Tyto výsledky ukazují, že Shiitake má protinádorové účinky, což by bylo možné využít také v klinické praxi a zařadit houbu ke standardní terapii.Corradetti B, Vaiasicca S, Mantovani M, Virgili E, Bonucci M, Hammarberg Ferri I. Bioactive Immunomodulatory Compounds: A Novel Combinatorial Strategy for Integrated Medicine in Oncology? BAIC Exposure in Cancer Cells. 
Integr Cancer Ther 2019 Jan-Dec.:1534735419866908.