Čínský herbář
Čeština

Shiitake působí proti buňkám rakoviny žaludku

Shiitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý) je jedlá dřevokazná houba, která pochází z východní Asie. Je to druhá nejčastěji kultivovaná houba na světě. Shiitake má málo klenutý, otevřený masitý klobouk, světle až tmavě hnědý se světlejšími šupinkami. Má průměr 4−10 cm.  Shiitake úžasně voní a chutná. Hlavním producentem Shiitake je Japonsko, které dalo houbě také jméno, a to dle stromu, na kterém se hlavně vyskytuje shii-tree (kaštanovec patřící mezi bukovité). Shiitake je po tisíciletí využívaná jako potravina, ale také jako lék. Již v roce 1313 byly napsány texty, které popisují umělé pěstování Shiitake. Současné studie prokazují, že má houba mnohé farmakologické účinky. Ukázalo se, že stimuluje imunitu, omezuje záněty, snižuje cholesterol i krevní cukr, ničí rakovinné buňky, zabíjí mikroby, neutralizuje volné radikály atd.

 

zaludek

V této studii autoři zjišťovali, zda je možné použít látku z Shiitake lactrpin 1 proti buňkám rakoviny žaludku. Rakovina žaludku sice není tak častá jako rakovina tlustého střeva, ale přesto je to závažná choroba, která se zakládá mnohem dříve, když vznikají změny ve sliznici, ze kterých se vyvine rakovina. Rizikovými faktory rakoviny žaludku jsou infekce Helicobacter pylori, kořenění, nadměrné pití alkoholu, jedení hodně slaných a zpracovaných potravin, atd. Příznaky jsou např. nevolnost, zvracení, bolesti žaludku, pálení žáhy, nadýmání, snížení chuti k jídlu a hmotnosti…

Autoři vytvořili buněčné kultury z dvou typů buněk rakoviny žaludku. V přítomnosti lactripinu došlo ke snížení viability (životaschopnosti) nádorových buněk, také se snížilo jejich množení. Při pozorování buněk pod mikroskopem se prokázalo, že buňky vystavené lactripinu, na rozdíl od buněk mu nevystavených, byly deformované a popraskané. Podrobnější pokusy odhalily, že lactripin zastavuje buněčný cyklus, jedná se o proces o mnoha krocích, které vedou k rozdělení buňky, k množení. Lactripin také dokázal omezit pohyblivost buněk a jejich schopnost metastazovat. Lactripid také aktivoval nitrobuněčné procesy, které končí apoptózou buňky, tj. její smrtí. Dochází totiž ke zvýšení aktivit kaspáz, které jsou do apoptózy zapojeny.

Tímto pokusem se tedy ověřilo, že lactripin omezuje množení rakovinných buněk (omezí růst nádoru), nastartuje apoptózu (snižuje počet rakovinných buněk), snižuje migraci (snižuje formování metastáz). Je potřeba provést další pokusy na zvířecích modelech a také klinické studie, které by potvrdily účinnost lactripinu z Shiitake také in vivo, na živo.

Batool SJoseph TPHussain M, et al.LP1 from Lentinula edodes C91-3 Induces Autophagy, Apoptosis and Reduces Metastasis in Human Gastric Cancer Cell Line SGC-7901.Int J Mol Sci. 2018 Sep 30;19(10). pii: E2986.