Čínský herbář
Čeština

Silibin z ostropestřce pomáhá u kontaktní dermatitidy

Ostropestřec mariánský je rostlina pocházející z oblasti Středomoří, západní a jihozápadní Asie. Po dlouhá staletí je využíván jako léčivka, a to hlavně jeho semena, která obsahují komplex flavonoglukanů známý pod názvem silymarin. Jeho součástí je také silibin. Ostropestřcem je možné zlepšovat funkce jater, podpořit hojení, mírnit alergické projevy atd. Vědci hledají nové možnosti využití.

dermatitida

V této studii se autoři snažili zjistit, zda je možné využít gel vyrobený s přidáním silibinu na zlepšení kontaktní dermatitidy.

Kontaktní dermatitida je alergická reakce vznikající, když se pokožka setká s alergenem. Dochází k výsevu pupenů, zarudnutí, svědění atd. Pokud se člověk vystavuje alergenu opakovaně, dojde ke chronickému ekzému a poškození pokožky. Nejčastěji se vyskytuje alergie na nikl. V obou případech dochází v pokožce k zánětlivé reakci. Autoři vytvořili gel, který obsahoval také silibin, který předtím testovali na zdravých dobrovolnících, aby zjistili, že nepoškozuje pokožku. Potvrdila se jeho bezpečnost. V této části studii se gel využil na myším modelu kontaktní dermatitidy.

Myši byly alergizovány, tj. zcitlivěny k alergenu, kterému potom byly vystaveny. Reagovaly výsevem vyrážky zarudnutím a otokem.

Gel se silibinem na postiženou pokožku dobře přilnul a pokryl ji. Aplikace gelu výrazně snížila otok a celkovou míru alergické reakce. Při bližším zkoumání pokožky se zjistilo, že v ní došlo ke snížení zánětlivé odpovědi. Kůže a podkoží byly méně prostoupeny imunitními buňkami způsobujícími zánět.

Autorům se tedy podařilo vyrobit gel se silibinem, který by mohl pomoci pacientům s kontaktní dermatitidou, rychle by omezil kožní reakci, tedy i nepříjemné svědivé projevy. Gel je zároveň bezpečný a nezpůsobuje vedlejší reakce.Rigon C, Marchiori MCL, da Silva Jardim F, Pegoraro NS, Dos Santos Chaves P, Velho MC, Beck RCR, Ourique AF, Sari MHM, de Oliveira SM, Cruz L Hydrogel containing silibinin nanocapsules presents effective anti-inflammatory action in a model of irritant contact dermatitis in mice. Eur J Pharm Sci 2019 Jun 22.:104969.