Čínský herbář
Čeština

Silymarin chrání játra před poškozením diklofenakem

Ostropestřec mariánský je stovky let známá a využívaná léčivka, která má domovinu ve Středomoří, západní a jihozápadní Asii. Ostropestřec je bohatý na látky, které působí antioxidačně a mají pozitivní vliv na jaterní tkáň. Nejznámější je komplex flavonolignanů, který známe pod pojmem silymarin. Silymarin se prodává jako standardizovaný roztok a je doporučován i pacientům s poškozením jater.

prasky-leky-pilulky-640x427

Tato studie se také věnovala silymarinu a jeho vlivu na játra. V tomto případě se jednalo o to, zda dokáže snížit toxicitu diklofenaku na játra. Diklofenak je protizánětlivé léčivo, které se používá k utlumení bolesti. Je možné jej podávat místně, např. na bolavý kloub v podobě masti, ale také v podobě tablet. Ty se však metabolizují v játrech a mohou je poškodit (nejčastěji při vyšších dávkách a dlouhodobém užívání). Pacientům s nemocemi jater se nedoporučuje užívat diklofenak.

Účinky silymarinu autoři testovali na krysách, kterým podávali diklofenak v takovém množství, aby došlo k poškození jater. To se projevilo jako porucha funkce jater, zvýšení jaterních enzymů, tj. ALT, AST, ALP (ty jsou v jaterních buňkách a uvolní se do krve při jejich poškození), výrazně se také zvýšil oxidační stres, který posiluje ničivý vliv diklofenaku na játra. Pokud se s k diklofenaku přidal také silymarin, projevilo se to pozitivně. Zvýšila se aktivita enzymů, které neutralizují volné radikály, tj. poklesl oxidační stres. Došlo také ke snížení koncentrací jaterních enzymů, což znamená, že játra nebyla tak poničená. Navíc se prokázalo, že se také snížila míra zánětu. Krom zkoumání krevních vzorků odebírali vědci také vzorky jaterní tkáně a skutečně byla u krys se silymarinem v mnohem lepší kondici, vypadala zdravěji, bylo zničeno méně jaterních buněk atd.

Jelikož je diklofenak často užívaným protizánětlivým lékem, jsou tyto výsledky důležité. Přidáním silymarinu k léčbě diklofenakem by se předešlo případnému poškození jater.Heidarian E, Nouri A. Hepatoprotective effects of silymarin against diclofenac-induced liver toxicity in male rats based on biochemical parameters and histological study. Arch. Physiol. Biochem. 2019 Jun 05.:1-7.