Čínský herbář
Čeština

Silymarin proti akné

Silymarin je směs flavonolignanů, extrakt získávaný z rostliny ostropestřec mariánský. Po staletí se rostlina využívá k léčbě nemoci jater. Současné studie také prokázaly, že silymarin má ochranný a hojivý vliv na játra, harmonizuje funkci imunitního systému, působí protinádorově, antioxidačně a protimikrobiálně.

akne-titul-fotka-1024x512

V této studii se autoři snažili zjistit, zda je silymarin účinný také proti akné a zda je bezpečný při používání.

Akné je pro mnohé pouze kosmetický problém, u některých lidí je však velkým zdravotním problémem. Do patologických procesů v průběhu akné negativně zasahuje také oxidační stres, tj. zvýšená produkce reaktivních volných radikálů, které zvyšují zánět. U silymarinu, jak jsme již zmínily, jsou potvrzené antioxidační účinky a také působí protizánětlivě. U těžkých forem akné se využívá i podávání antibiotik, a to hlavně doxycyklinu.  Právě s ním porovnávali vědci účinky silymarinu a kombinované terapie, tj. silymarin + doxycyklin.

Vytvořili klinickou studii, v níž bylo celkem 60 pacientů s těžší formou akné. Ti byli rozděleni do 3 skupin po 20 a skupině 1 užívala silymarin, skupina 2 doxycyklin a skupina 3 obě látky dohromady. Hodnotila se reakce akné, tj. zda došlo k jeho zmírnění.

Reakce na silymarin byla téměř shodná jako na doxycyklin, což je pozitivní zpráva. Je možné využít přírodní prostředek. Nejvyšší účinky se objevily v případě, že dobrovolníci s akné užívali obě látky.

Výsledky tedy ukazují, že silymarin je možné využít pro zlepšení, tj. zmírnění průběhu akné, a to jak samostatně, tak v kombinaci s doxycyklinem. Je otázkou, zda by delší užívání, či vyšší dávka, neměla ještě lepší výsledky.

Také se prokázalo, že silymarin byl dobře snášen a nevyskytly se žádné nežádoucí reakce.

Shie Morteza MHayati ZNamazi NAbdollahi Majd F. Efficacy and Safety of Oral Silymarin in Comparison with Oral Doxycycline and their Combination Therapy in the Treatment of Acne Vulgaris. Dermatol Ther. 2019 Oct 3:e13095. doi: 10.1111/dth.13095.