Čínský herbář
Čeština

Xiao Chai Hu způsobuje smrt nádorových buněk hepatocelulárního karcinomu

Xiao Chai Hu nepůsobí na játra pozitivně jen ve smyslu omezení fibrózy, ale může také pomoci s řešením hepatocelulárního karcinomu. Jedná se o nádor jater, který nejčastěji vzniká na podkladě poškození jater, tj. cirhózy, virových hepatitid B a C. Léčba bývá náročná a mnohdy neúčinná. Autoři testovali vliv směsi bylin Xiao Chai Hu jak na myším modelu karcinomu jater, tak na buněčných kulturách. Pokusným zvířatům implantovali nádor a části zvířat k tomu podávali také Xiao Chai Hu. U těchto myší došlo k redukcí velikosti nádoru i jeho hmotnosti. Zlepšil se celkový stav nemocných zvířat proti zvířatům, která Xiao Chai Hu nedostávala. U nich došlo k růstu nádoru.

jatra

Pokusy na buněčné kultuře prokázaly, že přidání Xiao Chai Hu k nádorovým buňkách vede k tomu, že u nich dochází k omezení množení (to je u nádorových buněk velmi rychlé). Navíc mnohé buňky zemřely apoptózou, programovaná buněčná smrt. To je dáno tím že Xiao Chai Hu posiluje aktivitu genů, které jsou proapoptické, a oslabuje aktivitu genů, které jsou protiapoptotické.

Studií se tedy podařilo prokázat, že Xiao Chai Hu má potenciál bojovat s rakovinou jater. Je otázkou, zda budou probíhat další studie, a to na pacientech, aby se mohl Xiao Chai Hu oficiálně použít. Je potřeba více studií.

 

Zhao JLiu LZhang Y et al. THE HERBAL MIXTURE XIAO-CHAI-HU TANG (XCHT) INDUCES APOPTOSIS OF HUMAN HEPATOCELLULAR CARCINOMA HUH7 CELLS IN VITRO AND IN VIVO. Afr J TraditComplementAltern Med. 2017 Mar 1;14(3):231-241.