Čínský herbář
Čeština

Zvýšení svalové výdrže díky Hericiu

Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý) má nezaměnitelný tvar plodnice, která je světlá, kulovitá a ostnitá, proto se v češtině nazývá ježatý. Roste na listnatých stromech, jedná se o dřevokaznou houbu. Hericium má pro houby netypickou nasládlou chuť, která z něj dělá vyhledávanou potravinu. Krom toho je v Asii po dlouhá staletí také vyhledávanou léčivou plodinou. V tradiční čínské medicíně je využíváno po tisíce let. V současné době existuje stovky studií, které dokládají, že Hericium má vliv na fungování imunitního systému, snižuje záněty, je schopné omezit nádorové bujení a zabíjet infekční patogeny, snižuje oxidační stres i hodnoty cholesterolu. Hericium jej jedinečné v tom, že posiluje produkci nervového růstového faktoru, a tím podporuje regeneraci nervového systému a chrání jej před poškozením.

svaly

V této studii se autoři zaměřili na vliv Hericia na příčně pruhované svaly, tj. ty, které ovládáme vůlí. Mají dva typy vláken, a to ta, která se umí stahovat rychle, ale nejsou vytrvalá, a pak ta, která sice reagují ne tam promptně, ale déle vydrží fungovat.

Předešlé pokusy ukázaly, že důležitou součástí buněk svalů je také receptor PPAR delta, který zvyšuje počty svalových vláken vytrvalostního typu. Tím dojde ke zlepšení vytrvalosti, tedy výdrže.

Byla vytvořena studie s myšmi, kterým autoři podávali Hericium (5% Hericium v potravě po dobu 24 hodin). Část myší Hericium nedostávala. U myší, které byly živeny také Hericiem, měly vyšší počty PPAR delta receptorů. Byl testován sval extensor digitorum longus (dlouhý natahovač prstů) po 8 týdnech. Zde byl výsledek zajímavý. U myší s Hericiem se zvýšila výdrž svalů, vydržely déle pracovat bez únavy. Hericium totiž nejen zvýšilo počty receptorů PPAR delta, ale také je aktivovalo.

I přes zvýšení výdrže svalů nedošlo k viditelným změnám ve svalech, v jejich složení.

Touto studií se tedy prokázalo, že Hericium obsahuje látky, které umí posílit výdrž svalů, ovlivňují počty receptorů na svalových buňkách. Tohoto poznatku by mohli využít také sportovci, u nichž jde spíš o vytrvalost než o rychlost.

Komiya YNakamura TIshii M, et al. Increase in muscle endurance in mice by dietary Yamabushitake mushroom (Hericium erinaceus) possibly via activation of PPARδ. Anim Sci J. 2019 Apr 1. doi: 10.1111/asj.13199.